Skip to main content

Mobilni telefon slobodnog hardvera

2019 izasao je Librem, prvi pametni mobilni telefon sa 100% slobodnog softvera. Godinu dana kasnije izasao je i Pinephone, znatno jeftiniji pametniĀ FOSS telefon.

Nabavio sam prvu verziju PinePhone koji je dolazio sa vec instaliranim operativnim sistemom, ovo su moji utisci.

Narucivanje

Narucivanje pinephone-a u Srbiji nije moguce, neophodno je naruciti u nekoj drugoj zemlji i doneti u Srbiju. Ako imate neke poznanike u EU, mozete ih pitati da narucite na njihovu adresu. Ja sam pitao druga koji je tada studirao u Finskoj i telefon je dosao bez problema.

Placanje je moguce preko paypal-a i kreditnom karticom. Sada je dostupno i kriptovalutama preko coinbase-a kripto menjacnice, ali posto nisam probao ovu opciju, ne mogu da tvrdim kako to izgleda.

Bio je naplacen dodatno PDV u Finskoj kada je stigao telefon.

Sto se tice dostupnosti Pinephone-a, to je bilo jako tesko ubosti vreme, jer je vec za par dana ponestalo. Iako sada ima vise verzija Pinephone-a i neki su trenutno na stanju, generalno idalje su relativno retki i potrebno je pratiti kada su na stanju da bi se narucili.

Hardver

Zadnji prekidaci

Jako privlacna funkcionalnost kod PinePhona su mali prekidaci na zadnjoj strani telefona, ispod maske. Prekidaci mogu da hardverski iskljuce kemere, mikrofon, wifi, pa cak i mobilni (gsm) modem, tako sto mu prekinu protok struje. Ovo je jako korisno za privatnost, i moze da vam garantuje da cak i ako je vas telefon zarazen ili softver ne radi kako treba, ove funkcionalnosti ne mogu se iskoristiti u maliciozne svrhe.

Narucili smo vise PinePhona od jednom i na jednom nije radio jedan od prekidaca, za zadnju kameru, ovo je bio jedini hardverski problem na koji smo naisli u Pine64 proizvodima.

GPIO pinovi

PinePhone ima ugradjene programabilne pinove na pored prekidaca na zadnjoj strani uredjaja koji se mogu iskoristiti za pravljenje backcase poklopaca sa dodacima. Kupio sam LoRa backcase koji se moze iskoristiti za slanje LoRa radio signala. Jos jedan od popularnih dodataka je tastatura koja takodje dodaje i dodatnu bateriju.

Nisam uspeo da koristim LoRa dodatak na PinePhonu, iako sam instalirao drivere, mada nemam iskustva sa radiom i ne znam koju bih aplikaciju koristio, ali nisam svakako siguran da ima vec napisan kod za drivere. Naravno sve je slobodan sofver tako da moze se dodati, ako neko zeli u to dodatno da se upusti.

Baterija

Ako bilo koga pitate za iskustva sa PinePhone-om, zalice se na bateriju. To je apsolutno tacno, baterija meni traje ne duze od 6 sati, tako da je uglavnom ugasen ili na punjacu. Medjutim baterija ima relativno standardni kapacitet od 3000 mAh, tako da je veci problem potrosnje.

Nisam siguran sta stvara pojacanu potrosnju, da li je softver ili je sam procesor neefikasan, ali je ocigledno da se telefon blago zagreje cak i kada miruje i navodno ne radi nista. Ako se u podesavanjima operativnog sistema ukljuci Power Saver mod, onda baterija traje znatno duze. mozda i duplo ili vise.

Softver

Operativni sistemi

Glavni benefit PinePhone-a je sto zbog svog transparetnog harvera je lako portovati neki slobodni operativni sistem na njega. To jest, lako je programerima da napisu verziju operativnog sistema koji odrzavaju da radi i na Pinephonu. Zato je jos u prvih godinu dana izaslo nekoliko operativnih sistema zasovanih na GNU/Linuxu koje je moguce instalirati na telefonu.

Neke verzije telefona su dolazile sa Ubuntu Touch sistemom, neke sa Manjarom. Postoje i Debian verzija po imenu Mobian i Android verzija po imenu GloDroid i jos raznih drugih, ukljuciujuci i Arch, Gentoo, Kali Linux, NixOS, itd. Ima ukupno 21 operativni sistem koji je izlista na wikiju Pine64 web stranice.

Prvobitno sam probao manjaro i delovao je dobro, bilo je lako instalirati nove programe i imao je veliki izbor programa, ukljucujuci i jabber/XMPP klijent Gajim, koji nije dostupan u PostmarketOS-u koji trenutno koristim.

Sada koristim PostmarketOS, zbog lakseg sifrovanja harddiska. Glavna aplikacija na telefonu mi je za XMPP komunikaciju, tako da sam prvobitno instalirao Gajim preko flatpaka, ali zbog neprikladnog grafickog interfejsa za mobilne telefone, odnosno non-responsive dizajna za vertikalne ekrane, prebacio sam se na Dino. Dino je bilo znatno lakse instalirati, jer je bio vec bio dostupan iz upravljaca paketima.

PostmarketOS podzava sifrovanje celog diska tokom same instalacije i jednostavno je instalirati sam sistem preko SD kartice. Instalacija sadrzi samo narezivanje instalacionog fajla na SD karticuĀ i pracenja normlane instalacije sistema kada se upali PinePhone sa tom karticom. U sustini instalacija izgleda isto kao instaliranje na desktop racunare, samo koriscenjem SD kartice umesto USB ili CD-a kao instalacioni disk.

Prvobitno sam koristio SXMO desktop okruzenje koje omogucava koriscenje dugmica za podesavanje jacine zvuka za upravljanje sistemom i minimalni i efikasni interfejs, medjutim GNOME se pokazao kao lakse resenje za mobilni telefon. Na gnome-u je mnogo lakse koristiti svakodnevne funkcije povezivanje na wifi, bluetooth, ukljcivanje power saver moda itd. Medjutim za razliku od SXMO, ima isti problem kao Gajim, nije potpuno prikladan za vertikalni ekran.

Programi

Glavna razlika izmedju PinePhone-a i zatvorenih moblinih telefona je u izboru programa, to jest aplikacija. Nisam uspeo sa instalacijom operativnog sistema zasovanim na Androidu, tako da jedine aplikacije kojima imam pristup su desktop aplikacije.

Ovo je glavni razlog zasto PinePhone nazivam "malim racunarom" tokom diskusije sa ljudima koji nisu upozanti sa slobodnim softverom.

Dosta sofvera za racunare, pa cak i Dino, ima probleme sa vertikalnim ekranom, iako su dizajnirani i to da podrzavaju, nisu izgleda dovoljno dobro testirani. Medjutim cesto se mogu zaobici ovi problemi koriscenjem TAB dugmeta da oznacite polja koja ne mozete da vidite i koriscenjem menija za menjanje prozora na GNOME-u da vidite ceo prozor, iako je dosta umanjen.